İLETİŞİM

Bina Yönetimlerinin Dikkatine

Konu: Tarih: 30/03/2020
Sayı: 70
Konu: Bina Yönetimlerinin dikkatine;

COVID-19 hastalığına neden olan corona virüsü havada 3 saate, plastik veya paslanmaz çelik yüzeyde ise 2-3 gün kadar hastalık yapıcı etkisini sürdürmekte olduğu uzmanlar tarafından belirtildi. Enfeksiyonların bulaşma yöntemi, hava yolu ile ve doğrudan veya dolaylı temas yoluyla olduğu belirtilmiştir. Bu bilgiler ışığında asansörlerin kabinleri, kapı kolları, tutamakları ve özellikle kabin, kat butonları dolaylı temas ile virüsün yayılmasında enfeksiyon hastalığının bulaşmasına neden olmaktadır. Asansörler gibi havalandırması kısıtlı yerlerde havada bulaşıcılık uzun süre devam edeceğinden binalar için önemli risk teşkil etmektedir.

Kat mülkiyeti kanun Madde35 te yöneticinin görevleri ve yetkileri alması gereken tedbirler maddesi ile bina yönetimlerin yetkili olduğu anlaşılmaktadır. ‘’Madde 35 – Yöneticinin görevleri, yönetim planında belirtilir; yönetim planında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür:
h) Ana gayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına alınması;’’ maddesi gereği hastalığa maruz kalmanın ve virüsün sürekli yenilenmesi, taşınmasının önüne geçmek için büyük risk oluşturan asansörlerinizde hijyen önlemlerini almanız için gereğini önemle rica eder, bir arada sağlıklı ve mutlu günler yaşamamızı temenni ederiz.

CORONA VİRÜSÜNÜN YAYILMASINA KARŞI TAVSİYE KARARLARIMIZ;

 • Mümkün oldukça asansör kullanımı tercih edilmemelidir.
 • Asansörlerin mecburi kullanımı gerekli ise konuşma esnasında görünür ya da görünmez damlacıklar çevreye saçılmasına müsaade etmemek için maske kullanılması veya kabindeki hareket süresince konuşulmaması.
 • Bir metre güven mesafesi korunması veya kişilerin kabin içerisinde yüz yüze değil sırt sırta durması
 • Asansör kabinlerinde kişilerin sıkışık durmasını önlemek için tam taşıma kapasitesinde kullanılmaması
 • Binalardaki asansörlerin tutamak, kapı kolları, buton yüzeyleri, ayna, kabin duvarları her gün birkaç kez bina yönetimleri tarafından dezenfekte edilmeli,
 • Asansörlere giriş ve çıkış alanlarına el dezenfektan ürünleri yerleştirilmesi,
 • Asansör kabinine binişlerde eldiven veya maske kullanılması (asansörü kullanacak kişilerin enfeksiyonlu olduğu bilinmediğinden)
 • Kullanılmış eldiven veya maskelerin kapaklı çöp tenekelerine atılması, asansör kabinine atılmaması.
 • Asansör kabin iç havalandırmasının çalışır olması
 • Asansör kullanılmaya devam edilmesi durumunda, aylık periyodik bakımlarda bakım personelinin gerekli korunma önlemleri alması sağlanmalı, ihtiyaç duyulmadıkça toza sebebiyet verecek temizlikler yapılmamalıdır.
 • Asansörler kabinlerinde kesinlikle sigara içilmemelidir.

Saygılarımızla,
ANASDER YÖNETİM KURULU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*